Het Oranje-vrouwenteam Onder 19 is er zaterdag in het Litouwse Kaunas niet in geslaagd regerend kampioen Spanje van de troon te stoten. Na een onbeslist 1-1 in de reguliere speeltijd, scoorde Spanje O19 in de allerlaatste aanval de winnende treffer: 2-1.
Tekst: Peter Petit
Daardoor treedt de ploeg van hoofdtrainer Sherida van Bruggen niet in de voetsporen van het talentvolle onder 19 team van tien jaar geleden, toen Nederland en Spanje ook tegen elkaar stonden, maar Oranje wel, met 1-0, won.
Danique Tolhoek
Het eerste Spaanse doelpunt werd reeds in de zesde minuut van de eerste helft gescoord door spits Marisa van Real Madrid. De Spaanse vrouwen domineerden de eerste helft, Oranje kwam niet verder dan een paar schoten die nauwelijks gevaar opleverden. Hoe anders was dat in de tweede helft, waarin Oranje de toon aangaf en een doelpunt niet uit kon blijven. In de 59e minuut was het dan zover, het grote talent Danique Tolhoek, afkomstig uit Zeeland, maar al een paar jaar spelend voor Ajax, strafte een fout in de Spaanse verdediging af: 1-1.
Shoot-out
De finale leek af te stevenen op een penalty shoot-out, maar daar dachten de Spaanse vrouwen toch anders over. Alles werd door de Spaanse vrouwen gedaan om een penalty shoot-out te voorkomen, en met succes. In de allerlaatste minuut van de verlenging werd slecht wegwerken van de Oranje-vrouwen genadeloos afgestraft door Intza Eguiguren, speelster van Real Sociedad.
Azerion Eredivisie
Bij Oranje, dat volledig bestond uit speelsters die uitkomen in de Azerion Eredivisie, speelde de uit Pijnacker afkomstige Ajax-speelster Mirte van Koppen, een onopvallende eerste helft. In het tweede deel van de wedstrijd werd zij vervangen door Hanna Huizinga van Fortuna Sittard.
Overlapping
Uiteraard was deze nederlaag zuur voor Jong Oranje, dat toch terug kan kijken op een knappe prestatie. Het team van hoofdcoach Sherida van Bruggen, geassisteerd door de Haagse Félicienne Hartveld-Minnaar (foto) is een nieuwe ploeg. Vanwege de overlapping met het binnenkort in Colombia te houden WK onder 20, moest er een nieuw team worden samengesteld en dan is het winnen van een zilveren medaille bepaald niet slecht te noemen. Ook enkele nieuwe talenten hebben zich tijdens dit EK aangediend. Van de Zeeuwse Danique Tolhoek mag in de toekomst zeker veel verwacht worden en ook de naam van rechtsback Daliyah de Klonia, clubgenote van Tolhoek, is een naam om te onthouden.
(Foto: KNVB Media)