De KNVB laat weten, dat na een succesvolle pilot vorig seizoen, de tijdstrafregeling een vervolg krijgt. Uit de evaluatie bleek dat de maatregel een positief effect heeft op het gedrag van spelers.
Nieuw is dat alleen gele kaarten voor onsportief gedrag (systeem B) worden bestraft met een tijdstraf van tien minuten. Voetbalgerelateerde overtredingen vallen hier niet onder. De pilot start opnieuw vanaf de achtste finale van de mannen districtsbeker.
Waarom aanpassing?
De focus ligt op sportiviteit en respect. Uit de evaluatie kwam de wens om onderscheid te maken tussen soorten overtredingen. Daarom wordt nu alleen onsportief gedrag bestraft, zoals:
- wegtrappen of weggooien van de bal bij spelonderbreking;
- vertragen of belemmeren van spelhervatting;
- opzettelijk hands;
- protesteren tegen beslissingen;
- ander onbehoorlijk gedrag (bijvoorbeeld schwalbes).
“Het is een veelgehoorde wens om onderscheid te maken tussen soorten overtredingen die een tijdstraf zouden moeten opleveren. Het vervolg gaat ons weer extra én nieuwe inzichten opleveren. Op basis van data en observaties hebben we beter inzicht in hoe de tijdstraf het voetbal aantrekkelijker, eerlijker en sportiever maakt”, aldus directeur amateurvoetbal Jan Dirk van der Zee (foto).
Hoe effect meten?
Net als vorig jaar vullen scheidsrechters, spelers en trainers na elke speelronde een vragenlijst in. Ook zijn KNVB-observanten aanwezig. De resultaten worden door de KNVB gedeeld met IFAB, het internationale orgaan dat spelregels beheert.
(Bron/foto: KNVB)












