Vanuit Haagse Norm, WSDH en gemeente Den Haag werd in Sportcampus Zuiderpark een Haags Scheidsrechterscongres gehouden. Er waren vijf gastsprekers uitgenodigd.
Tekst en foto’s Alex Pronk
Voordat de gastsprekers aan het woord kwamen sprak Job Schenau (directeur bestuurder van WSDH) het welkomstwoord uit, gevolgd door vertrekkend Wethouder sport van de Gemeente Den Haag, Hilbert Bredemeijer. Beiden maakten vooraf al duidelijk hoe belangrijk scheidsrechters zijn, in welke tak van sport dan ook. Want het congres was voor scheidsrechters in alle takken van sport.
Shona Shukrula
De eerste gastspreker zou eigenlijk Danny Makkelie zijn, maar omdat hij over een paar weken op het WK (in de USA, Canada en Mexico) actief moet zijn, moest hij nu aanwezig zijn op een bijeenkomst voor alle WK-scheidsrechters in Rome. WSDH heeft dit snel opgepakt door Shona Shukrula uit te nodigen.
Zij was de eerste vrouw in Nederland die een wedstrijd mocht fluiten in het betaalde voetbal, dat was in de Keuken kampioen Divisie. Natuurlijk vertelde zij ook over de wedstrijd, waarin ADO Den Haag met een overwinning de promotie naar de Vriendenloterij Eredivisie veilig stelde. Shona Shukrula had in eerste aanleg nooit gedacht dat zij die wedstrijd zou krijgen om te leiden, omdat ze op dat moment niet echt fit was. Zij dacht dan kook dat het een fout was in de aanstellingen. Maar zij heeft de voetbalbond niet gebeld, zij ‘wilde geen slapende honden wakker maken’.
Haar eerste optreden in het betaalde voetbal verliep prima, zij werd overstelpt met complimenten, maar – zo liet zij haar gehoor weten – er was een website, die haar naar beneden haalde omdat Cambuur-coach Henk de Jong niet blij was met haar optreden. Maar op sociale media kreeg zij van alle kanten complimenten.
Invloed
De tweede spreker was voormalig korfbalspeler van Ons Eibernest en nu al vijftien jaar scheidsrechter Danny Gerritsen. Hij ging in op de onlangs gespeelde korfbalfinale, de invloed van buitenaf en het controle houden over zo’n wedstrijd.
De derde gastspreker was Dirk Heuff, ooit een topscheidsrechter bij het rugby. Tegenwoordig is hij voorzitter van de adviescommissie voor de scheidsrechter. Hij vertelde veel over het rugby, maar ook hoe de rugbywereld scheidsrechters motiveert.
De laatste spreker was oud-boksscheidrechter Cem Dünar. Tegenwoordig is hij voorzitter van de scheidsrechtercommissie van de boksbond. Ook hij vertelde over zijn verleden als boksscheidsrechter. Zijn advies: ‘sta als scheidsrechter stevig in je schoenen en ga er voor honderd procent voor’.
Na afloop bleef het nog lang gezellig met een drankje en werd er volop ‘genetwerkt’.





















