Wie de afgelopen jaren naar TOGB heeft gekeken, kent zijn gezicht. Jordan Weegman (foto) groeide uit van talentvolle jeugdspeler tot één van de dragende krachten van het eerste elftal. Nu wacht een nieuwe uitdaging: de aanvoerdersband van TOGB 1 in het seizoen 2026-2027.
Tekst & foto’s: Ron Fruining
Voor Weegman is die rol geen bekroning, maar vooral een verantwoordelijkheid. In zijn achtste seizoen op Het Hoge Land wil hij verder bouwen aan wat TOGB de afgelopen jaren heeft neergezet: een ambitieuze club waar talent zich ontwikkelt, waar prestaties hand in hand gaan met teamgevoel en waar niemand groter is dan het collectief.
Toen Weegman in 2018 debuteerde in TOGB 1, zag de club er volgens hem heel anders uit dan nu. “Precies toen mijn lichting aansloot bij het eerste, begon er veel te veranderen binnen de club. Er kwamen steeds meer jongens vanuit de jeugd door, we gingen wedstrijden winnen en als vereniging maakten we ieder jaar stappen. Als je ziet waar we toen stonden en waar we nu staan, op dit niveau in de Derde Divisie, dan mogen we daar als club best trots op zijn.”

Die ontwikkeling is volgens hem geen toeval. TOGB heeft een omgeving gecreëerd, waarin spelers de ruimte krijgen om beter te worden. “Of je nu vanuit een hogere divisie komt om minuten te maken of juist een stap omhoog wilt zetten vanuit een lager niveau, TOGB is een club waar je jezelf kunt ontwikkelen. De sfeer is goed, mensen gaan normaal met elkaar om en we zijn echt een team. Dat voel je iedere dag.”
Meer verantwoordelijkheid, dezelfde mentaliteit
Dat Weegman dit seizoen aanvoerder is geworden, voelt voor hem als een eer. “Het maakt me enorm trots. Tegelijkertijd had ik de afgelopen jaren al een leidende rol binnen de groep, dus qua houding verandert er niet zo veel. Wel krijg je extra verantwoordelijkheid en die pak ik graag.”
Volgens de verdediger draait leiderschap niet om het hoogste woord hebben. “Je moet kunnen luisteren, rustig blijven als het spannend wordt en op de juiste momenten je stem laten horen. Daarnaast moet je spelers blijven motiveren, juist wanneer het tegenzit. Ik wil vooral een verbinder zijn. We hebben verschillende karakters binnen de selectie, maar uiteindelijk moeten we allemaal dezelfde kant op.” Dat betekent ook aanwezig zijn op momenten dat het ertoe doet. “Als iemand het lastig heeft, moet je niet wachten tot hij naar jou komt. Dan stap je zelf op hem af. Op het veld, in de kleedkamer of na een training. Ik vind het belangrijk dat we elkaar beter maken en elkaar durven aanspreken.”
Voorwaarden
Tijdens de voorbereiding viel Weegman vooral één ding op: de professionalisering rondom de selectie. Met een nieuwe trainer, een uitgebreidere staf en meer ondersteuning op verschillende gebieden ziet hij dat TOGB opnieuw een stap heeft gezet. “Er waait een frisse wind. We werken veel met beelden, bespreken situaties uitgebreid en er is ruimte voor discussie. Dat helpt ons om tactisch beter te worden en elkaar beter te begrijpen.”
Ook de rol van de stafleden buiten het trainerskwartet noemt hij nadrukkelijk. “De betrokkenheid is enorm. Of het nu gaat om onze verzorger, teammanager of performancetrainer: iedereen heeft zijn eigen rol. Daardoor is er altijd iemand bij wie je terecht kunt. De randvoorwaarden zijn dit seizoen wat mij betreft echt top.”
Van spelersgroep naar team
Een nieuwe trainer en nieuwe spelers vragen om een proces van gewenning. Toch ziet Weegman de ploeg snel naar elkaar toegroeien. “Het trainingsweekend heeft daar enorm bij geholpen. Je leert elkaar buiten het voetbal op een andere manier kennen en dat neem je mee naar het veld.” Volgens hem zit de kracht van de groep niet alleen in de basisspelers. “Als we iets willen bereiken, doen we dat niet met elf spelers maar met de hele selectie. De jongens die minder spelen zijn net zo belangrijk. Op moeilijke momenten zie je pas wat voor team je echt bent.”
Dynamisch, energiek en met lef
De eerste contouren van het nieuwe TOGB zijn volgens de aanvoerder al zichtbaar. “We worden comfortabeler aan de bal. We willen de bal hebben, langer in bezit houden en vanuit daar dynamisch voetbal spelen. Dat hebben we in een aantal oefenwedstrijden al goed laten zien.”

Toch waarschuwt hij dat ontwikkeling nooit stopt. “We zijn nog niet klaar en dat hoeft ook niet. Het seizoen is een proces waarin we steeds beter willen worden. Nu gaat het erom dat we dat ook gaan omzetten in punten en resultaten.”
Ambitie zonder angst
Over de doelstellingen is Weegman duidelijk. “We willen een vervolg geven aan de sterke tweede seizoenshelft van vorig jaar. Toen hebben we laten zien dat we veel ploegen pijn kunnen doen met passie, energie en strijd.” Handhaving blijft belangrijk, maar de lat mag volgens hem hoger liggen. “We willen zo snel mogelijk richting de top twaalf en daarna kijken hoe ver we kunnen komen. We hebben vorig seizoen al laten zien dat we van topploegen kunnen winnen. Waarom zou dat dit jaar niet vaker kunnen?”
Zelf wil hij vooral laten zien dat hij de juiste man is voor de aanvoerdersband. “Ik wil iedere wedstrijd belangrijk zijn. Niet alleen voetballend, maar ook in mijn leiderschap. Ik wil constant presteren en ervoor zorgen dat de spelers om mij heen beter worden.”

Twee wedstrijden om naar uit te kijken
Als Weegman vooruitblikt op het seizoen, noemt hij direct twee affiches. Allereerst de bekerwedstrijd tegen vv Katwijk. “Dat wordt een prachtige avond. Katwijk is misschien wel de grootste amateurclub van Nederland, maar wij gaan die wedstrijd in om te winnen. We willen eindelijk die eerste ronde overleven en dromen van een mooi bekeravontuur.” Daarnaast kijkt hij uit naar de ontmoeting met FC Rijnvogels. “Daar spelen meerdere oud-TOGB’ers en vrienden van me. We spreken elkaar nog regelmatig. Dat maakt zo’n wedstrijd extra mooi, maar één ding is zeker: van je vrienden wil je natuurlijk niet verliezen.”
Samen vooruit
Aan het einde van het seizoen hoopt Weegman vooral op één gevoel terug te kunnen kijken. “Dat we werkelijk alles eruit hebben gehaald wat erin zat. We hebben een jonge groep met veel potentie, maar talent alleen is niet genoeg. We moeten iedere week laten zien wat we kunnen en elkaar blijven helpen.” Voor supporters, vrijwilligers en sponsoren heeft hij tot slot een duidelijke boodschap. “Blijf achter ons staan. De sfeer die we vorig seizoen bij FC Rijnvogels-uit meemaakten was fantastisch. Dat hopen we dit seizoen vaker te ervaren, zeker thuis. En aan alle vrijwilligers en sponsoren: bedankt voor alles wat jullie doen. Zonder jullie kan een club als TOGB niet bestaan. Wij hopen jullie te belonen met mooie wedstrijden, mooie momenten en een seizoen waar we met z’n allen trots op kunnen zijn.”
Met een nieuwe aanvoerder, een frisse staf en een ambitieuze selectie begint TOGB aan een nieuw hoofdstuk. Als het aan Weegman ligt, wordt het een seizoen waarin de club niet alleen meedoet in de Derde Divisie, maar vooral laat zien dat ze daar thuishoort.













